Should I stay or should I go
Prawniczko,
W ubiegłą niedzielę wróciłam z Madrytu po bardzo intensywnym tygodniu. Prawdopodobnie, kiedy Ty będziesz czytać ten newsletter w czwartkowy poranek, ja będę w drodze do Wiednia.
Być może pomyślisz sobie:
“Ta Kamila to ma życie, jak w Madrycie. Tu Madryt, tam Wiedeń, Londyn i jeszcze Meksyk”.
Czy jestem zadowolona ze swojego życia – bardzo!
Czy takie życie ma swoją cenę – zdecydowanie!
Za chwilę opowiem Ci właśnie o tym, ale też o międzynarodowych organizacjach prawniczych i, czy warto w nich być, bo wiele osób ostatnio mnie o nie pyta.
Zanim jednak przejdę do tej części chcę Ci przypomnieć, co się u mnie dzieje, gdzie możesz mnie spotkać i jak możesz ze mną pracować, jeśli masz taką potrzebę i ochotę:
Jak oswoić krytyka wewnętrznego?
Ten trening jest dla Ciebie, jeśli:
- Masz opór przed ujawnieniem siebie światu i budowaniem swojej marki w sieci.
- Walczysz z przekonaniem, że nie masz nic ciekawego do powiedzenia.
- Uważasz, że Twoje osiągnięcia nie są wystarczające do pokazania się w Internecie.
- Blokuje Cię perfekcjonizm.
- Boisz się krytyki i braku zainteresowania ze strony innych.
- Masz trudności ze znalezieniem tematu i odwagi na publikowanie czegokolwiek.
- Obawiasz się oceny przez innych i blokuje Cię to przed budowaniem pozycji w organizacji.
- Przełamujesz się, by pokazywać swój wizerunek i zyskać pewność siebie w relacjach zawodowych.
- Masz trudności z wystawieniem się na widok publiczny i pokazywaniem swojego wizerunku w social mediach.
- Czujesz blokadę przed pokazaniem swojej twarzy, głosu i treści w Internecie, obawiając się, że będą one poddane krytyce.
Z kodem LinkedIn otrzymasz 200 zł netto rabatu. Przedłużam ważność kodu rabatowego jeszcze o 7 dni.
Jak budować markę osobistą prawniczki?
Webinar za 0 zł
25 września, o godz. 20.00, online
Czy Twoim wyzwaniem jest:
- Brak pomysłu jak budować markę osobistą?
- Czas, który trudno wygospodarować przy intensywnym trybie życia, oraz energia i siły, które trzeba mieć na ten „dodatkowy” aspekt działalności?
- Brak jednoznacznego określenia specjalizacji z uwagi na pracę w wewnętrznym dziale prawnym?
A chciałabyś:
- Być wskazywana publicznie jako ekspertka w danej dziedzinie, w formie wyróżnień w rankingach, oznaczeniach na Linkedin jako osoba polecana oraz być zapraszana na wydarzenia i konferencje związane z Twoją specjalizacją
- Być pierwszą osobą, o której pomyślą klienci, gdy będą mieli problem?
- Utrzymać Twoją pozycji na rynku w sytuacji, kiedy przestajesz pracować jako in-house?
- Mieć sukces finansowy?
- Dostawać propozycje współpracy, zaproszenia na spotkania/konferencje w roli prelegentki oraz zainteresowanie rekruterów?
- By klienci Cię wybierali i traktowali jako ekspertkę?
Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałaś “TAK”, to nie może Cię zabraknąć na moim szkoleniu.
Fresh from Harvard
Warsztaty
17 października, w Warszawie
Tematy październikowej edycji warsztatów:
✅ Jak być dobrym liderem/ką.
✅ Rozliczenia między partnerami/kami i wynagrodzenia prawników/prawniczek.
Uwaga!
Część dotyczącą rozliczenia między partnerami i wynagradzania zespołu przeprowadzę wspólnie z adw. Małgorzatą Surdek – Janicką, byłą partnerką zarządzającą kancelarii CMS w Polsce. Małgorzata przez 10 lat pełniła funkcję członkini globalnego Zarządu CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang LLP w Londynie reprezentując w nim zagraniczne biura CMS.
Cena Early Bird obowiązuje do 15 września.
Warsztat jest tylko dla 20 osób.
Kto pierwszy ten lepszy!
Cena, którą płacę…
Być może obserwujesz mnie w mediach społecznościowych i pewnie czytasz moje newslettery, więc wiesz, że dużo podróżuję. Głównie zawodowo, choć prywatnie też, ale informacji o tym, nie publikuję w internecie. Może Ci się wydawać, że wiodę wspaniałe, ciekawe i bardzo różnorodne życie. Po części tak właśnie jest. Realizuję się w pracy, poznaję mnóstwo ciekawych ludzi, używam języków obcych, które znam i spina mi się to również z punktu widzenia biznesowego. Ale nie wszystko jest takie różowe.
Ostatnio rozmawiałam z Małgosią Surdek – Janicką, z którą będziemy razem prowadzić część o rozliczeniach między partnerami i wynagrodzeniach zespołów w kancelariach (piszę o tym, kilka akapitów wyżej, jeśli przeoczyłaś) podczas moich warsztatów Fresh from Harvard. Małgosia też bardzo dużo podróżuje, bo jest światowej renomy arbitrem i występuje na różnych międzynarodowych wydarzeniach. I obydwie stwierdziłyśmy, że podróże wyglądają świetnie na LinkedIn, czy Instagramie, ale tak naprawdę są cholernie męczące.
I to nie jest tak, że świat i biznes się zatrzymuje, kiedy Ty podróżujesz i łaskawie na Ciebie poczeka, kiedy wrócisz. No nie.. W trakcie tych podróży, często w innych strefach czasowych musisz nadrabiać bieżące tematy i gasić aktualne pożary. To jest trudne. Nie będę ściemniać, że nie jest. I kosztuje dużo energii. I im jestem starsza (o raju… napisałam to ), to mój organizm regeneruje się coraz wolniej.
W Madrycie byłam na konferencji AIJA, która zrzesza młodych prawników i prawniczki. „Młodych” tzn. do 45 roku życia…. Nie dziwi mnie to, bo trzeba mieć zdrowie i energię, aby wytrzymać to tempo
Stąd tytuł tego maila. To hasło, które towarzyszyło mi przez cały Madryt:
„Should I stay or should I go”
bo z jednej strony miałam ogromną ochotę zostać na imprezach, które odbywały się codziennie, ale z drugiej moja odpowiedzialna natura kazała mi wracać do hotelu, by na drugi dzień być w formie i prowadzić warsztaty i indywidualne sesje.
Niestety częste zmiany temperatury, klimatyzacja w hotelu jak dla pingwinów i tydzień prowadzenia warsztatów, sesji i zawodowych i prywatnych rozmów sprawiły, że zapalenie gardła mnie nie ominęło. To jest między innymi cena, którą musiałam zapłacić.
Czy to się opłaca? Czy warto?
Postanowiłam napisać o tym newsletter, bo bardzo dużo osób mnie pyta, czy warto inwestować czas i pieniądze w członkostwo w międzynarodowych organizacjach.
Czy warto? To zależy…
Pozwól, że użyję porównania do Netflixa, albo lepiej do karty typu Multisport, którą nosisz w portfelu lub w apce w telefonie. Jeśli płacisz za coś regularnie, ale nie korzystasz z możliwości, to oczywiście nie ma sensu płacić. Tak, wtedy to się nie opłaca.
Warto być członkiem/członkinią międzynarodowej organizacji prawniczej zarówno na poziomie indywidualnym, jak i na poziomie kancelarii, jeśli podejdziemy do tego strategicznie.
O czym powinnaś pamiętać angażując się w taką organizację:
- Odpowiedz sobie na pytanie, czy pracujesz/jesteś gotowa pracować z zagranicznym klientem.
- Zrób dobry research, czy w danej organizacji są osoby/kancelarie, które są podobne do Ciebie lub komplementarne i które potencjalnie mogą być dla Ciebie źródłem biznesu.
- Sprawdź, czy znasz kogoś, kto już jest w tej organizacji i możesz tę osobę zapytać jak ta organizacja działa, czym się wyróżnia, kto tam jest.
- Bądź konsekwentna – raczej nie dostaniesz projektu życia po udziale w jednej konferencji. Ważne jest byś regularnie uczestniczyła w wybranych wydarzeniach i budowała długotrwałe relacje.
- Pamiętaj, że w jakimś sensie te organizacje opierają się na zasadzie wzajemności – nie odmawiaj pomocy, zastanów się kogo możesz wesprzeć.
- To, że w organizacji są już prawnicy i prawniczki z Polski nie powinno Cię zniechęcać. Nie traktuj ich jak konkurencję – ten rynek jest ogromny. Lepiej się wspierać i budować relacje niż konkurować.
- Warto angażować się w komisje, zespoły robocze, komitety – poznasz mnóstwo osób ze swojej specjalizacji w innych krajach, które potencjalnie mogą być źródłem poleceń. Oprócz tego zyskasz widoczność, co pomoże Ci w budowaniu marki osobistej.
- Nigdy nie wiesz, gdzie będziesz zawodowo za 3,4,5 lat.. Nie wiesz, jak się Twoje życie potoczy i nawet jak jesteś in housem, to może się okazać, że międzynarodowe relacje mogą Ci się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.
- Często kontakty zawodowe przeradzają się w znajomości prywatne i przyjaźnie – nie warto, o tym zapominać.
Jeśli ten temat Cię interesuje, to mam dla Ciebie bardzo dobrą informację. 22 października podczas konferencji
Women in Law: Power, Influence, Leadership ⚡️
w Warszawie będę moderować panel z przedstawicielkami najważniejszych organizacji prawniczych – IBA, UIA, AIJA, FBE i EYBA. Myślę, że w Polsce jeszcze nie było takiego spotkania!
W przyszłym tygodniu rozpoczniemy sprzedaż biletów na konferencję – stay tuned!
Jesteśmy w kontakcie!
Kamila